Kolejne wyzwanie – szkolenie z manipulacji

Cześć!

Wracamy po majowej przerwie z dawką opowieści o przygotowaniach z naszego ostatniego szkolenia. Tuż przed majówką miałyśmy okazję poprowadzić szkolenie z zakresu manipulacji i perswazji. Nowa tematyka, jakże inspirująca i ważna! Nie zastanawiałyśmy się długo. Oczywiście postanowiłyśmy zaprojektować i przeprowadzić dwudniowe szkolenie. 🙂 Tematyka wcale nie należy do najłatwiejszych, zaciekle i długo szukałyśmy inspiracji oraz sposobów, w jaki sposób przedstawić uczestnikom coś, czego doświadczają na każdym kroku, ale nie są tego świadomi. Tak, dobrze przeczytałeś (drogi czytelniku :D)! Jesteś manipulowany na co dzień bez względu czy tego chcesz, czy nie. Możesz być tego świadomy bądź nie. W różnych sytuacjach życiowych ulegamy w mniejszym lub większym stopniu manipulacji innych i sami wywieramy na innych wpływ. Prawda, że jest to zaskakujące? A jednak! Dlatego też stwierdziłyśmy, że jest to istotny temat i warto mu się bliżej przyjrzeć. 🙂

Zaczęłyśmy więc nasze przygotowania. To co jest najbardziej roZWojowe w pracy trenera, to fakt, że ciągle musi się uczyć, czytać literaturę i wykorzystywać wcześniej zdobytą wiedzę i doświadczenia w tym, co aktualnie robi. I tak też było w trakcie projektowania szkolenia z zakresu tematyki manipulacji. Musimy przyznać, że dzięki wykształceniu psychologicznemu, było nam trochę łatwiej. Poszperałyśmy w starych notatkach i znalazłyśmy 6 reguł Cialdiniego. Już od samego początku wiedziałyśmy, na czym będziemy się opierać. Każde nasze szkolenie oparte jest o istotny fundament wiedzy, teorie lub praktyczne doświadczenie, które są wykorzystywane i wciąż aktualne w świecie nauki. Później zostało nam już (a może aż) stworzyć wartościowe i  wzbudzające zainteresowanie ćwiczenia.

Pewnie zastanawiacie się, jak pokazałyśmy naszym uczestnikom wpływ manipulacji, tak by mogli tego doświadczyć i wyciągnąć wnioski. Postawiłyśmy w tym przypadku na FILMIKI! Przeszukałyśmy wszelkie dostępne spoty reklamowe i kampanie społeczne. Może Was to dziwi, ale to właśnie w nich znalazłyśmy najwięcej elementów manipulacji i reguł wpływu społecznego definiowanych według Cialdiniego. Nasi uczestnicy mieli okazję sami się przekonać, jak można być manipulowanym. Ćwiczenie to zrobiło furorę i zainspirowało naszą grupę do wielu refleksji. Jednocześnie metoda ta była świetnym przykładem ćwiczenia aktywizującego i pobudzającego grupę. 🙂

Nie można skupiać się tylko na manipulacji, warto też wiedzieć, jak jej nie ulegać. Drugiego dnia szkoleniowego koncentrowałyśmy się na asertywności i innych technikach obrony przed wywieraniem wpływu. Osobiście uważamy ten temat za jeden z ważniejszych na liście do samorozwoju. W końcu kto o nas zadba najlepiej, jeśli nie my sami? Właśnie to jest piękne w asertywności, zakłada ona respektowanie własnych praw i praw innych osób. Pozwala zadbać o siebie, a także o innych. A przecież tak często wspieramy innych zapominając o  sobie, zasłaniając się dobrem innych. Warto również pamiętać, jak ogromną rolę pełnią wszystkie komunikacyjne aspekty w radzeniu sobie z manipulacją. Mówimy tutaj o  znajomości mowy ciała, komunikatach typu “JA”, przekazywaniu informacji zwrotnej, aktywnym słuchaniu itd., itp. Ich znajomość i umiejętne wykorzystywanie pozwolą lepiej przeciwdziałać negatywnemu wpływowi innych ludzi.

Manipulacja jest obecna i będzie zawsze. Na każdym kroku można zostać zmanipulowanym. Wywierać wpływ może każdy, reklamy, a nawet my sami. Dlatego bardzo ważne jest, aby posiadać wiedzę, kto i w jaki sposób może manipulować oraz w jaki sposób obronić się przed tym wpływem.

Zachęcamy Was do zagłębienia się w tę tematykę. A jeśli macie jakieś pytania lub zrodziły się w Was refleksje po przeczytaniu tego wpisu, piszcie do nas na Facebook’u lub e-mailowo. Z chęcią z Wami porozmawiamy! 🙂